Indické slunce mizelo za obzor a já seděla v tureckém sedu na vyprahlé zemi vedle hinduistického chrámu. Nadechovala jsem z vůní, které se nesly kolem, a sledovala svůj dech, který se postupně zklidňoval. Pokoušela jsem se setrvat v přítomnosti, vnímat jen to, co se ve mně děje a meditovat.
Psal se rok 2000 a mně se splnil sen. Poprvé v životě jsem se dostala do Indie a mohla jsem objevovat tamní kulturu a náboženství, které mě fascinovalo už jako malou. Vrhla jsem se na studium jógy, absolvovala lektorský kurz vin jógy a v ašrámech se pak věnovala meditacím. Učila jsem se klidu, pokoře, laskavosti k sobě samé i k ostatním, a především bytí v přítomném okamžiku. V Indii jsem tehdy strávila skoro rok a jóga a meditace mě od té doby provází v každodenním životě.
Asi si ani nevzpomenu, kdy jsem o mindfulness slyšela poprvé. Myslím, že mi o něm řekla kamarádka, která mi nadšeně líčila, jak jí pomohlo. Když jsem si zjistila víc, došlo mi, jak moc je mindfulness podobné tomu, čemu jsem se věnovala v rámci meditací a jógy už skoro dvě dekády. Mindfulness je čistě sekulární, ale stejně jako budhistické meditace, ze kterých vychází, je o bytí v přítomném okamžiku, prožívání života, tak jak se odehrává, a věnování pozornosti svým myšlenkám a pocitům bez toho, abychom se zabývali úvahami nad tím, co bylo, bude anebo se nejspíš ani nikdy nestane. (O jeho prokázaných benefitech si můžete přečíst v předchozím článku).
Mindfulness mě hned chytlo a nebyla bych to já, kdybych nechtěla nahlédnout víc do hloubky. Proto jsem absolvovala kurz MBSR – Mindfulness-based stress reduction a následně i mezinárodní výcvik uznaný Mezinárodní federací koučů Search Inside Yourself v Search Inside Yourself Leadership Institute, který byl původně navržený pro zaměstnance společnosti Google, kterým pomáhá k větší efektivitě a spokojenosti.
Mindfulness jsem si oblíbila, protože se dá skvěle použít v rámci koučování nebo doprovázených poutí a taky hravě vpašovat do každodenní rutiny, i když máte děti. Některé mindfulness praxe jsou časově nenáročné a dají se zvládnout i s těmi třemi, co mám doma.
Minulý rok jsem se vrhla do dlouhodobého lektorského výcviku RMT – Relational Mindfulness training. Celosvětově unikátní program, který je uznán i Mezinárodní federací koučů, je zaměřený na zvládání stresu a zlepšení fungování v mezilidských vztazích a v komunikaci. RMT mají na svědomí čeští vědci Marek Vich a Jan Burian, kteří jeho benefity prokázali i vědeckými studiemi.
RTM je osmitýdenní program určený jednotlivcům i párům a pomáhá k lepšímu porozumění sobě i druhým. Program rozvíjí empatii, zdravé sebevědomí, snižuje stres z veřejného vystupování nebo ze situací, kdy se cítíme nesví ve společnosti. RTM učí, jak kultivovat vnitřního kritika a využít jeho sílu ve svůj prospěch. Pomáhá lépe naslouchat a vyjadřovat bez obav to, co máme na srdci.
Trénink RTM probíhá obvykle v malé skupině 10–12 lidí. Jde o pravidelné setkání 1x týdně po dobu 2 hodin a o jeden celodenní seminář zhruba v ¾ kurzu.
V osmi týdnech tréninku nechybí klasické mindfulness meditace zaměřené na dech nebo na tělo. Praxe laskavosti, které pomáhají rozvíjet přátelský postoj k sobě i k druhým. Techniky ve dvojicích, které jsou zaměřené na otevřenou a bezpečnou komunikaci a na to, jak se při komunikaci cítit bezpečně a sebevědomě. To vše doplňují cvičení, která napomáhají zlepšit pozornost a redukovat stres.
Já osobně jsem z RTM nadšená, a proto se těším, až v září 2022 otevřu tento unikátní program pro všechny zvídavé ženy a nově i pro muže nebo pro páry. Ti si mohou během dvou měsíců osvojit techniky a praxe mindfulness, které jim pomohou najít větší harmonii v sobě i v mezilidské komunikaci. Chcete být jedním z nich? Více informací o připravovaném kurzu najdete tady.