Jsem vědomá koučka s dobrodružnou povahou. Ve své práci se nechávám inspirovat přírodou a věřím, že všechny odpovědi na palčivé otázky můžeme najít sami v sobě. Doprovodím vás na vaší cestě sebepoznání a pomohu vám rozvíjet vaše jedinečné dary a žít život, který chcete žít.

Jsem žena. Jsem koučka. Matka tří neposedných kluků. Mou vášní bylo vždycky cestování; naučilo mě pokoře, respektu, skromnosti a flexibilitě.

Od svých osmnácti let cestuji, pohybuji se v mezinárodním prostředí, v rámci svého povolání manažerky a koordinátorky v oblasti vzdělávání a mezinárodní rozvojové spolupráce jsem vedla projekty a týmy v různých koutech světa. Do svých cestovatelských aktivit zapojuji i děti. Věřím, že cestování je pro ně nejlepší školou.

Patnáct let jsem pracovala v mezinárodním sektoru, z toho sedm let jsem žila v zahraničí. Navštívila jsem pětadvacet zemí na třech kontinentech. O svých cestách jsem se rozhodla natočit podcast, zejména o životě v Etiopii.

Na mém blogu se můžete dočíst nejen zajímavosti z mých cest a rodinného života, ale také o tom, co dělám – o koučinku, všímavosti, synchronicitě, meditaci, sebe-lásce a sebe-péči, o přírodě, její síle a o tom, co nám do života přináší větší sounáležitost s ní.

Můj příběh

Už od dětství jsem tíhla k pomáhajícím profesím. Z toho důvodu jsem si v prvních letech svého uvažování o práci a kariéře zvolila pedagogiku a sociální práci. Během studií jsem se začala zabývat prací v humanitární oblasti, která se stala mou pracovní náplní a posláním následujících 15 let.

Práci jsem milovala: dávala mi smysl a zároveň mi přinášela nutné hmotné zabezpečení. Kvůli pocitu, že na mé práci skutečně záleží, jsem prací trávila tolik času, že jsem zcela zapomněla na sebe sama, a tak se na mně brzy projevilo přepracování a vyhoření. Vlastní fyzické a psychické zdraví jsem odsunula na mnoho let na vedlejší kolej.

Žila jsem včerejškem, zítřkem, diářem. Nikoli přítomným okamžikem. Z letargie mě probudil až porod. První, druhý, třetí. Čím méně jsem na sebe měla času, tím více jsem toužila osvobodit se z nekonečného kolotoče placení složenek a vydělávání na ně. Nechtěla jsem již vyměňovat svůj čas za práci. Ačkoli jsem s rodinou často jezdila odpočívat a čerpat energii do lesa, už mi nestačilo přírodu jen navštěvovat. Chtěla jsem v ní žít a pracovat.

Uvědomila jsem si, že ke skutečnému naplnění vlastního potenciálu potřebuji více svobody, méně smluv a závazků, být zkrátka svou vlastní paní. Ačkoli mi práce dala mnohé, hromadu zajímavých zážitků, návštěvu zajímavých míst po celém světě, nakonec jsem objevila, jako spousta hrdinů z dobrodružných románů, domov v sobě samé. A to je právě to, co ráda ukáži i vám.

Jak pracuji a co mě inspiruje

Cítím se být poutnicí. Právě při putování v přírodě jsem vždy nacházela vnitřní klid. Mnoho let jsem každé léto alespoň tři týdny trávila putováním po horách. V roce 2000 jsem vyrazila na rok do světa jen s malým batohem: po zemi do Indie. Důležitá pro mě byla také týdenní ženská pouť v roce 2016, při které jsem se odebrala do přírody úplně sama. Nelze ani slovy vyjádřit, co všechno jsem sama se sebou zažila.

Nejvíce jsem se naučila na cestách. Při setkání s mnichy v barmských klášterech vysoko v horách. Při poslechu praskání ledovce nad pramenem řeky Gangy v indických Himalájích. V salaši s pastevci v Rumunských horách, kteří nás schovali před bouří.

Intenzivní bytí v přírodě mne naučilo nebát se. Poznávala jsem tak vlastní hranice, limity a také sílu, která uvnitř každého z nás sídlí.

Velmi důležitá je pro mě spiritualita. Studovala jsem teologii, fascinovala mě východní filosofie a přístup k životu, zejména buddhismus a hinduismus. Ve 14 letech jsem přestala jíst maso, záhy jsem poznala jógu a meditování. Až později jsem objevila koncept mindfulness, který přináší i obyčejným západním lidem základy východní duchovní nauky na zlatém podnose.

Ze své životní zkušenosti vycházím i ve své koučovací praxi. Techniky, které využívám, mám ověřené zejména na sobě samé. Věřím, že otázky na všechny odpovědi najdeme sami v sobě, pokud k tomu máme dostatečnou podporu a vhodné podmínky.

Mé zkušenosti se vám mohou hodit

  • Mám patnáctiletou zkušenost s prací v menších i velkých mezinárodních organizacích. Znám úskalí jednotvárné práce a je možné, že jsem si prošla tím stejným, co řešíte v souvislosti s prací vy.
  • Za patnáct let v neziskovém sektoru jsem zažila pozici zaměstnance i externí konzultantky. Měla jsem příležitost vést výběrová řízení, zaučovat lidi a být jim posléze tutorkou i mentorkou.
  • Účastnila jsem se mnoha školení a individuálních i skupinových supervizí, řešila jsem mnohdy nelehké situace v nesnadných podmínkách. To všechno formovalo můj styl práce a mou osobnost.
  • Umím si poradit v náročných situacích, jsem zvyklá pracovat s různorodými skupinami i s jednotlivci. Vždy jsem měla ráda výzvy. Práce s lidmi mne vždy bavila nejvíce, a i proto jsem se rozhodla věnovat naplno koučování.

Mé vzdělání

  • Aktuálně jsem ve výcviku koučingu zaměřeného na řešení (Solution Focused Approach) v Solutions Academy. Kurz je akreditovaný Mezinárodní federací koučů (ICF: International Coach Federation).

  • Absolvovala jsem diplomovaný kurz Shinrin Yoku – Forest Bathing v Centre of Excellence. Kurz je akreditovaný CMA: Complementary Medical Association, prestižní organizací sdružující profesionály z oblasti zdravotní péče.

  • Absolvovala jsem kurz MBSR: Mindfulness-based stress reduction a mezinárodní výcvik Search Inside Yourself, který je zaměřený na praktickou mindfulness a byl původně vyvinutý pro zaměstnance Google v Search Inside Yourself Leadership Institute. Tento kurz je uznán Mezinárodní federací koučů. V mindfulness – všímavosti, se dále vzdělávám, a to především v rámci každodenní praxe a pravidelných setkání a sdílení v rámci komunity profesionálů praktikujících mindfulness.

  • Jsem absolventkou kurzu pro učitele yin jógy u Arhanta Academy. Józe a meditaci sev rámci své každodenní praxe věnuji přes 20 let. Jógu jsem studovala v indických ášramech.
  • Vystudovala jsem obor Studia občanské společnosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, obor Sociální práce a teologie na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a obor Sociální pedagogika na Vyšší odborné škole JABOK.

Co o mně řekli

“Petru znám dvacet let, a to jako někoho, kdo nestojí nikdy na místě. Pohyb, který se u ní odehrává, probíhá nejen v prostoru, ale i v těle, ve vztazích k druhým i k sobě. Mám ráda naše rozhovory. Petra je dobrá posluchačka. Poskytne podporu, prostor a respekt i jemnou zpětnou vazbu. Inspiruje mě svým životem. Klidně ale pevně kráčí směrem, který se mi líbí. Je snazší se jím také vydat, když vidím, jak dobře se jde jí. Můžu ji následovat, nebo se k ní přidat, aspoň na kousek."
PhDr. Lenka Havlíčková, psycholožka, psychoterapeutka http://psychologie-terapie.cz/

Chcete zůstat v kontaktu a vědět, co je u mne nového? Objeví-li se zajímavé téma či vyjde nový podcast nebo článek na blogu, přijde vám ode mne e-mail. Odběr novinek můžete kdykoliv odhlásit.