Kdo jsem

Doprovodím vás na vaší cestě k větší spokojenosti

Jsem koučka, mentorka, psychoterapeutka ve výcviku. Ve své práci se nechávám inspirovat přírodou a věřím, že všechny odpovědi můžeme najít sami v sobě.

 

Můj příběh

Už od dětství jsem tíhla k pomáhajícím profesím a k cestování. Po studiu pedagogiky a sociální práce jsem začala pracovat v humanitárních organizacích. Práce mi přinášela uspokojení. Dovolovala mi žít v různých částech světa, poznávat nové kultury i zvyklosti. Jako manažerka a koordinátorka v oblasti vzdělávání a mezinárodní spolupráce jsem měla na starosti vedení týmů a rozvojových projektů.

Za hranice možností

Práci jsem se věnovala dlouhých 15 let. Milovala jsem ji. Dávala mi smysl i pocit, že můžu pomáhat tam, kde je to opravdu třeba. Pracovními povinnostmi jsem ale trávila tolik času, že jsem zcela zapomínala na sebe. Vlastní fyzické a psychické zdraví jsem odsunula na vedlejší kolej a mnoho let jsem žila včerejškem, zítřkem a diářem. Nikoli přítomným okamžikem. Byla jsem přepracovaná a vyhořelá.

Probuzení ženskosti

Z letargie a života v neustálém stresu, který mě nedělal šťastnou, mě vytrhl až porod prvního syna. Jako bych se probudila. Měla jsem obrovskou touhu pracovat na sobě a rozvíjet své ženství. Cítila jsem, že se musím naučit být laskavější k sobě i k druhým. Začala jsem pravidelně praktikovat mindfulness, účastnila jsem se ženských kruhů a můj život se postupně měnil k lepšímu. Už jsem nebyla ta uběhaná, věčně napnutá Petra. Najednou jsem se cítila jinak, byla jsem spokojenější, cítila jsem větší harmonii v rodině i ve vztahu k sobě samé. I když jsme byli často na cestách, došlo mi, že jsem dokázala objevit domov v sobě samé, svou vnitřní jistotu.

Pomoci ženám rozkvést

Postupně přišli na svět naši další dva synové. A mně došlo, že ke skutečnému naplnění vlastního potenciálu potřebuji více svobody, méně smluv a závazků. Chtěla jsem dál pomáhat lidem, ale jinak než doposud. Proto jsem se rozhodla pro studium koučinku. Začala jsem pořádat ženské kruhy, založila jsem Spolek laskavých žen, kde pomáhám ženám, které jsou na tom podobně jako já před lety, probudit jejich potenciál a dovolit si rozkvést.

Jak pracuji a co mě inspiruje

Nejvíce jsem se naučila na cestách. Při setkání s mnichy v barmských klášterech vysoko v horách. Při poslechu praskání ledovce nad pramenem řeky Gangy v indických Himálajích. V salaši s pastevci v rumunských horách, kteří nás schovali před bouří.

Cítím se být poutnicí. Právě při putování v přírodě jsem vždy nacházela vnitřní klid. Mnoho let jsem každé léto alespoň tři týdny trávila putováním po horách. V roce 2000 jsem vyrazila na rok do světa jen s malým batohem: po zemi do Indie. Důležitá pro mě byla také týdenní ženská pouť v roce 2016, při které jsem se odebrala do přírody úplně sama. Nelze ani slovy vyjádřit, co všechno jsem sama se sebou zažila. Intenzivní bytí v přírodě mě naučilo nebát se. Poznávala jsem tak vlastní hranice, limity a také sílu, která uvnitř každého z nás sídlí.

Velmi důležitá je pro mě spiritualita. Studovala jsem teologii, fascinovala mě východní filozofie a přístup k životu, zejména buddhismus a hinduismus. Ve 14 letech jsem přestala jíst maso, záhy jsem poznala jógu a meditování. Až později jsem objevila koncept mindfulness, který lidem přináší základy východní duchovní nauky bez náboženského podtextu.

Ze svých životních zkušeností vycházím i ve své koučovací praxi. Věřím, že otázky na naše odpovědi najdeme sami v sobě, pokud k tomu máme dostatečnou podporu a vhodné podmínky.

Neustále se vzdělávám

  • Jsem věčnou studentkou. Práce na sobě mne baví, motivuje a pohání dál. Aktuálně jsem ve výcviku facilitátorů systemických konstelací, který organizuje Akademie Libchavy a také v 5 letém komplexním psychoterapeutickém výcviku Cestou systemických terapií. Jsem také v odborném výcviku terapie v přírodě.
  • Jsem absolventkou výcviku pro lektory Relational Mindfulness training (RMT), který se zaměřuje na rozvoj všímavosti ve vztazích. Více informací o programu: RMT academy.  Jedná se o, svým hlavním zaměřením na mezilidské vztahy, v celosvětovém měřítku zcela unikátní program. 
  • Absolvovala jsem také roční výukový program pro ženy v oblasti ženských rituálů, životních ceremonií, osobního rozvoje a ženské spirituality Škola ženských rituálů u Barbory Zemanové. 
  • Dokončila jsem výcvik koučinku zaměřeného na řešení Solution Focused Approach v Solutions Academy a také výcvik transformačního koučování: 2. spirála v Akademii Libchavyvýcvik koučování systémů tamtéž. Aktuálně mi zbývá dokončit akreditaci u Mezinárodní federace koučů (ICF: International Coach Federation) jako Professional Certified Coach (PCC). Mám odkoučováno přes 800 hodinpracuji pod supervizí
  • Absolvovala jsem diplomovaný kurz Shinrin Yoku – Forest Bathing v Centre of Excellence. Kurz je akreditovaný CMA: Complementary Medical Association, prestižní organizací sdružující profesionály z oblasti zdravotní péče.

  • Také mám kurz MBSR: Mindfulness-based stress reduction a mezinárodní výcvik Search Inside Yourself, který je zaměřený na praktickou mindfulness a byl původně vyvinutý pro zaměstnance Google v Search Inside Yourself Leadership Institute. Tento kurz je také uznán Mezinárodní federací koučů. V mindfulness – všímavosti – se dále vzdělávám, a to především v rámci každodenní praxe a pravidelných setkání a sdílení v rámci komunity profesionálů praktikujících mindfulness.

  • Jsem absolventkou kurzu pro učitele yin jógy u Arhanta Academy. Józe a meditaci se v rámci své každodenní praxe věnuji přes 20 let. Jógu jsem studovala v indických ášramech.

  • Vystudovala jsem obor Studia občanské společnosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, obor Sociální práce a teologie na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a obor Sociální pedagogika na Vyšší odborné škole JABOK.

  • Jsem členkou Terapie mezi stromy: projektu, který spojuje mladé psychology a terapeuty, kteří se rozhodli obohatit svoje služby o benefity přírody a pohybu. Svoje klienty doprovázíme při procházkách lesem a nabízíme jim tak jinou formu běžné psychoterapie. Kombinujeme benefity terapie, chůze a přírody.

Co o mně řekly

“Petru znám dvacet let, a to jako někoho, kdo nestojí nikdy na místě. Pohyb, který se u ní odehrává, probíhá nejen v prostoru, ale i v těle, ve vztazích k druhým i k sobě. Mám ráda naše rozhovory. Petra je dobrá posluchačka. Poskytne podporu, prostor a respekt i jemnou zpětnou vazbu. Inspiruje mě svým životem. Klidně ale pevně kráčí směrem, který se mi líbí. Je snazší se jím také vydat, když vidím, jak dobře se jde jí. Můžu ji následovat, nebo se k ní přidat, aspoň na kousek."
foto Lenka Havlíčková
PhDr. Lenka Havlíčková, psycholožka, psychoterapeutka http://psychologie-terapie.cz/
„Petra nabízí ženám inspiraci, empatii a jemné provázení po cestách k vědomější a láskyplnější každodennosti. Oceňuji její autenticitu a nenucenost, propojení ženských témat, mindfulness a přírody. Ze svých rozmanitých životních zkušeností předává svým příjemným hlasem cenné střípky ostatním, propojuje světy i lidi. Děkuju a přeju hodně štěstí na nové cestě.“
Markéta Abrath, lektorka jógyhttp://www.marketaabrath.cz/