Dnes bych vám ráda představila Etiopii, kde žiji se svou rodinou, tak, jak ji patrně neznáte. Spousta Čechů si tuto zemi spojuje s hladomorem a chudobou. Ráda bych vám ji představila také jako krásnou, fascinující zemi s bohatým kulturním i přírodním dědictvím.
Jednou z nejzajímavějších rovin Etiopie je, pro mne osobně, zdejší příroda a podnebí. Přibližně 60 % povrchu Etiopie pokrývají hory. Proto můžu návštěvu Etiopie doporučit milovníkům horské turistiky. V etiopských horách naleznete velké množství jezer, zajímavých rostlin i zvířat. V horách Bale na jihu země se potkáte s antilopou nyalou nížinnou či endemickou červenou liškou. V Simenských horách na severu země, kde pravidelně sněží, zas žijí paviáni dželada, kozorožci walia a vlčci etiopští. Na druhou stranu se v Etiopii nacházejí přirozeně suchá místa, včetně pouštních oblastí, kde sucho, degradace a eroze půdy sužují zemi. Nenechte se ale zmást. Pro Etiopii jsou typická dlouhá a intenzivní období dešťů. Během těch zde unosíte oblečení typické pro naše jaro nebo podzim. Deštník, nepromokavá bunda a holiny jsou nutností, zejména okolo června až září.
Na etiopském prostředí miluji, jak je proměnlivé, jak nevyzpytatelně se během cesty na krátkou vzdálenost změní krajina, lidé, jazyky i zvířata, která vás obklopují. Díky různorodým klimatickým podmínkám si na své přijdou milovníci tepla i mírného, chladnějšího podnebí. Na jihu, kde žiji i já s rodinou, je spíše tepleji. Najdete zde úrodnou, zelenou krajinu bohatou na stromy, rostliny a nejrůznější plodiny.
V nedalekém městě Arba Minch, které je položeno ve výšce přibližně 1300 m. n. m. a kam velice rádi s jezdíme, je velice příjemné klima; přes den sice intenzivní sluneční žár ucítíte, ale k večeru vás osvěží příjemná teplota okolo 15 stupňů, akorát na lehčí svetřík. Stačí ale kousek popojet autem do vesnice Dorze, aby vás překvapily radikálně odlišné klimatické podmínky. Rozdíl poznáte už při prvním nádechu. V noci zde teploty klesají až pod bod mrazu.
Pokud vám chlad vyhovuje, mohlo by se vám líbit v hlavním městě Etiopie, Adis Abebě. Je to jedno z nejvýše položených hlavních měst na světě. Bezprostředně po příjezdu vám může chvíli trvat, než si zvyknete na řidší vzduch a na noc je nutné přibalit teplejší bundu.
Nejvyšším bodem Etiopie je vrchol hory Ras Dašen, který je položen ve výšce přes 4500 m. n. m. Nejnižší bod země je Danakilská proláklina, která leží 125 metrů pod mořem. Jedná se o nejteplejší místo na světě, co se týče průměru teplot během roku.
Spousta lidí si, v souvislosti s Etiopií, představí chudobu a hladomor, což je bohužel také součástí zdejší reality. Pojďme se ale spolu podívat, jakými zajímavostmi vás může Etiopie příjemně překvapit.
První kostní pozůstatky předchůdce člověka, australopitéka zvaného Lucy, byly nalezeny právě na severu Etiopie. Tyto ostatky jsou staré přes tři miliony let. Etiopie je také kolébkou křesťanské civilizace. Jedná se o jednu z prvních zemí, které přijaly křesťanství, a to ve 4. století. Funguje zde Etiopská ortodoxní církev a místní jsou na své náboženství velice hrdí.
V Etiopii se rozvinulo rastafariánství, a to ve svém původním, duchovním významu. Etiopský císař Haile Selassie je rastafariány označován za mesiáše, božího posla. V Etiopii žije mnoho rastafariánských skupin, jedna z těch největších například sídlí ve městě Shashamene, které je od našeho domova vzdáleno 40 kilometrů.
Pravděpodobně první věcí, která vás v souvislosti s Etiopií napadne, je káva. Podle místa, kde byla v Etiopii káva objevena v oblasti zvané Kaffa, dostala své jméno. V Etiopii byla vyšlechtěna odrůda arabika a kávové ceremonie jsou velice důležitou a respektovanou součástí etiopské kultury. Výbavu na tento rituál má každá správná etiopská domácnost.
Etiopie je poměrně bohatá i po etnické a jazykové stránce. Žije zde přibližně 80 etnických skupin, z nichž se však většina navzájem prakticky nedomluví. Ačkoli má Etiopie svůj úřední jazyk amharštinu, hovoří jím jen zhruba polovina obyvatel.
Etiopie nebyla nikdy kolonií, ačkoli se o to několik zemí snažilo. Nejsilněji se o kolonizaci země pokoušela Itálie, která jistou dobu Etiopii okupovala a jejíž stopy jsou zde patrné dodnes. To se týká kultury, architektury, infrastruktury, gastronomie a dalších oblastí. Etiopané do své už tak vynikající kuchyně přijali mnoho italských prvků. Co se týče vojenských sil, etiopská armáda je jedna z nejsilnějších na světě a obyvatelé Etiopie jsou na ni pyšní.
Této africké zemi se bohužel v 70. a 80. letech nevyhnul komunistický totalitní režim, do velké míry podobný tomu, který známe z bývalého Československa. Komunistický převrat v roce 1974 svrhnul monarchii.
Již zmíněné hlavní město Adis Abeba je sídlem Africké unie (africká obdoba Evropské unie). Země je členěná na 12 svazových států. Město Awasa, kde žiji se svou rodinou, je hlavním městem dvou svazových států, Regionu jižních národů a Sidama. Sidama je poměrně nový svazový stát, který vznikl, jako dosud poslední, v roce 2020.
Specifickou záležitostí Etiopie je její kalendář a způsob měření času. Etiopský kalendář má 13 měsíců, z nichž jeden má pouhých 6 dní. Tato změna má za příčinu to, že v Etiopii je nyní teprve rok 2013. Etiopie má také vlastní způsob počítání času. Země leží blízko rovníku, a proto se zde během roku stmívá a rozednívá v přibližně stejnou dobu, což je okolo šesté hodiny.
Etiopský den má 12 hodin a začíná východem slunce v šest hodin. Sedmá hodina ranní je tedy označována za první. Kvůli upřesňování času v mezinárodních podmínkách se často uvádí dvojí časový údaj, což může být někdy matoucí. Několikrát se mi stalo, že jsem na schůzku ve čtyři hodiny přišla ve čtyři hodiny odpoledne, přestože byl čas stanoven technicky vzato na desátou ranní.
Etiopie se pyšní také několika prvenstvími v oblasti sportu. První Afričan, který vyhrál olympiádu, byl etiopský běžec Abebe Bikila. Zlatou medaili se mu podařilo získat celkem dvakrát. Nutné dodat, že oba závody uběhl bez bot.
Na závěr zmíním jednu skutečnost blízkou českému prostředí. Možná vás překvapí, že Etiopané rádi pijí alkohol. Vyrábějí a pijí vlastní pálenku araki, medovinu zvanou tej, ale také domácí pivo zvané bira. Co se piva týče, mají Etiopané co nabídnout i Středoevropanům. Dva pivovary, konkrétně pivovar v Hareru a Bedele, jsou provozovány českými společnostmi, takže do velké míry splňují standardy českých konzumentů.